Święto Młodego Wina

Święto Młodego Wina odbyło się w dniach 18.11.2022 – 20.11.2022 r., w Sandomierzu w obrębie Starego Miasta. Trzeci weekend listopada, to czas, kiedy na Rynku Starego Miasta Sandomierza, pojawiają się tłumy miłośników wina by razem z gospodarzami Święta Młodego Wina cieszyć się efektami całorocznej pracy winiarzy. Sandomierz staje się winiarską stolicą, przyjmuje liczne tłumy gości, którzy przybywają tu w celu skosztowania młodego wina z lokalnych winnic oraz produktów regionalnych proponowanych przez lokalnych wystawców.

Wydarzenie to ma niezwykle ważne oddziaływanie na rozwój turystyki w regionie, gdyż angażuje niemalże wszystkich hotelarzy czy też restauratorów goszczących przybyłe osoby, a także producentów produktów regionalnych i tradycyjnych, podczas gdy sezon turystyczny z racji pory roku zaczyna słabnąć. Tym samym impreza stała się ważnym elementem przedłużającym ów sezon, co korzystnie wpływa na rozkwit turystyki. Święto Młodego Wina jest skierowane do szerokiej grupy osób odwiedzających Sandomierz. Produkty regionalne są prezentowane nie tylko w restauracjach, ale także w ogólnodostępnym namiocie degustacyjnym, promującym region winiarski i turystyczny Ziemi Sandomierskiej, co za tym idzie, również szerzej – Świętokrzyskiej. Oprócz sobotniej, głównej uroczystości – dnia degustacji w Mieście, Świętu Młodego Wina towarzyszą jeszcze dwa dni. Piątek, to wieczór, kiedy goście mogą, niezależnie od udziału w sobotnich degustacjach, uczestniczyć w uroczystych kolacjach sommelierskich, proponowanych przez restauracje. Niedziela jest dniem Otwartych Piwnic. Wtedy każda zainteresowana turystyką winiarską osoba, może odwiedzić winnice w regionie, spędzić w nich czas, poznać pracę gospodarzy i skorzystać z degustacji. Sandomierz w czasie trwania całego wydarzenia proponuje zwiedzanie zabytków Starego Miasta. Uroczyste otwarcie zaś, ma tradycyjnie miejsce w historycznych komnatach Zamku Kazimierzowskiego, gdzie goście mogą podziwiać wystrój dawnych epok. Jesień to okres, kiedy Winiarze mogą pochwalić się tegorocznymi zbiorami oraz wysokiej jakości młodym winem. Jest to również czas na omówienie i zaprezentowanie nagród, zdobytych podczas mijającego sezonu, przedstawienie nowych pomysłów, ale przede wszystkim, to najlepsza okazja, by Winiarze mogli podzielić się swoją wiedzą i pasją, wychodząc i rozmawiając z gośćmi, budując przy tym pomost do intensyfikacji turystyki regionu. Niepowtarzalna atmosfera i wysokiej jakości wyroby winiarskie, przyciągają koneserów nie tylko z dalekich zakątków Polski, ale również z całego Świata. Jest to efektem pracy, długoletnich starań, organizatorów zgromadzonych wokół Stowarzyszenia Sandomierskich Winiarzy, skierowanych w stronę enoturystyki.

Enoturystyka to jedna z form prężnie rozwijającej się turystyki, skupiona wokół tematyki winnej jak i winogrodnictwa, które to, w ostatnich latach coraz szerzej pojawią się na terenie ziemi Województwa Świętokrzyskiego. Podczas tak ważnego wydarzenia, niezbędna jest oprawa artystyczna, nadająca całości Święta Młodego Wina niezwykłego, magnetycznego klimatu, przyciągającego gości. Dlatego też, każdego roku Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy dokłada szczególnej staranności do stworzenia możliwości, podczas trwania imprezy, dla prezentacji Teatru Ognia, tańców dworskich Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, czy występów artystów muzyków, udziału zespołów muzycznych. Tego roku na scenie Święta Młodego Wina gościły dwa zespoły grające muzykę z pogranicza foku, pieśni żeglarskiej i flisackiej, turystycznej również muzyki świata, co mocno wpisywało się w łagodny klimat spacerów z kieliszkiem wina ulicami Starego Miasta. Tego typu przedstawienia, odpowiednio wpływają na promocję tradycji Sandomierza, jego pozytywny wizerunek, prezentują folklor, tradycję, budują tożsamość całego regionu, co mocno zapada w pamięć przybyłym gościom tym samym stając się wizytówką umożliwiającą zachęcenie nowych, kolejnych turystów do odwiedzin. Działania związane z kulturą, podkreślają ważność Święta Młodego Wina, stwarzają przyjemny klimat, ciekawą przestrzeń dla przybyłych gości, są urozmaiceniem i nadają kolorytu. Ma to szczególnie ważny wpływ na powodzenie całej imprezy i osiągnięcie zamierzonych rezultatów.