Za nami 11 edycja Święta Młodego Wina!

Podczas tego wydarzenia zaprezentowało się kilkanaście winnic. Większość z nich znajduje się na Sandomierskim Szlaku Winiarskim i należy do Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, które organizuje wydarzenie. Dodatkowo do udziału zaproszone zostały zaprzyjaźnione winnice z Podkarpacia.

Organizatorzy oficjalnie otworzyli wydarzenie 18 listopada w południe w Zamku Królewskim. Po uroczystości otwarcia z dziedzińca wyruszył winny, barwny korowód, który od lat jest wpisany w tradycję winiarskiego świętowania.

Uroczystość w Zamku

Na Rynku burmistrz wręczył Mateuszowi Paciurze, prezesowi Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy klucze do bram Miasta, oddając tym samym Sandomierz we władanie uczestników imprezy. Później posiadacze „paszportu enoturysty” wyruszyli do lokali na degustacje młodego wina.

Otwarcie na Rynku Starego Miasta

Organizatorzy przygotowali także warsztaty tematyczne.

Justyna Korn-Suchocka, publicystka, dziennikarka winiarska, sędzia w konkursach enologicznych, organizatorka licznych wydarzeń winiarskich poprowadziła podwójnie smakowite zajęcia. Jej opowieść snuła się w okół tego, jak osiągnąć „szczęście do kwadratu”, czyli połączyć wino z czekoladą.

Maciej Nowicki – krytyk winiarski, dziennikarz pisma o winie Ferment i portalu Winicjatywa, który Święto Młodego Wina odwiedził już po raz dziewiąty, poprowadził warsztaty pod hasłem „Co w Sandomierskim piszczy?”. Dziennikarz skupiał się na walorach regionalnego wina Ziemi Sandomierskiej.

W dzień poprzedzające oficjalne uroczystości odbyły się degustacyjne kolacje w Restauracji Jadwiga oraz Restauracji Pod Ciżemką, poprowadzone również przez winiarskich dziennikarzy.

Piątek – kolacja degustacyjna

W sobotę wieczorem odbył się koncert. W podcieniach Kamienicy Oleśnickich wystąpiły dwa zespoły Hambawenah – kapela związana z Sandomierzem, Rzeką Wisłą, żeglugą i flisem. Kolejno wystąpił ogólnopolskiej polskiej sławy zespół KASA, który popularnymi przebojami ściągnął niemałą liczbę odbiorców, bawiących się pomimo listopadowej aury.

Zespół Hambawenah
Zespół KASA

O 19 w pomieszczeniach kamienicy włodarze miasta inaugurowali wystawę Piotra Lutyńskiego. Wewnątrz odbył się również kameralny koncert zespołu Rdzeń. Na 20 zaplanowano jest pokaz teatru ognia.

Niedziela upłynęła pod znakiem Dnia Otwartych Piwnic Winiarskich. Enoturyści ruszyli na Sandomierski Szlak Winiarski w celu zwiedzania winnic oraz zakupu ulubionego wina.

 

Po więcej informacji oraz relacji ze Święta Młodego Wina zapraszamy na nasz facebookowy profil: https://www.facebook.com/swietomlodegowina