Piknik Kwitnącej Winorośli

Piknik Kwitnącej Winorośli – w 2023 roku odbyła się już trzecia edycja imprezy, która od samego początku wzbudzała ogromne zainteresowanie turystów odwiedzających Ziemię Sandomierską oraz lokalnych mieszkańców Gminy Wilczyce jak i gmin ościennych.

Piknik przypada na miesiąc czerwiec, gdyż wtedy krzewy winorośli są w stanie kwitnienia i posiada „wędrowną” formułę, zatem każdego roku odbywa się w innym miejscu. Goście przybywają do jednej z winnic, w której trwa wydarzenie w klimacie „slow” – bez pośpiechu, w atmosferze łagodności, przyjaznym otoczeniu przyrody, sprzyjającym spotkaniom i rozmowom, tak by było sprzyjające nie tylko enoturystom, ale też chcącym odpocząć w kameralnej atmosferze, rodzinom z dziećmi.

To czas, kiedy uczestnicy mogą brać udział w degustacji win z wszystkich winnic Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego, próbować tradycyjnego jedzenia Kół Gospodyń Wiejskich oraz tutejszych regionalnych produktów. W ramach Pikniku odbywają się sobotnie, wieczorne koncerty, zamykające wydarzenie.

Tegoroczny Piknik Kwitnącej Winorośli  miał miejsce 10 czerwca, a gospodarzem imprezy była Winnica Płochockich w Darominie.

Sandomierski Szlak Winiarski liczy dziewięć winnic, z czego prawie każda z nich zaprezentowała swoje wina w małych namiotach degustacyjnych, zlokalizowanych w obrębie ogrodu winnego państwa Płochockich. Swoje miejsce znalazła też strefa gastronomiczna, gdzie pojawiły się lokalne produkty, oraz regionalne potrawy Kół Gospodyń Wiejskich z Wilczyc, Przezwodów oraz Tułkowic. Wydarzeniu towarzyszyła dodatkowa, specjalna, warsztatowa degustacja komentowana „Zakurzone Butelki”, najstarszych roczników win z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego.

O godzinie 18:00 odbył się koncert Piotra Bukartyka. Gwiazda wzbudziła duże zainteresowanie przybyłych gości, którzy chętnie uczestniczyli w wydarzeniu muzycznym.

Goście do winnicy mogli dojechać specjalnym busem z Sandomierza, który po koncercie odwiózł pasażerów.

W wydarzeniu uczestniczyły winnice z Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy: Winnica Płochockich, Winnica Nobilis, Winnica nad Jarem, Winnica Kędrów, Winnica Nadwiślańska, Winnica na Rodzrożu, Winnica z Gór Pieprzowych oraz Winnica Modła. Sandomierskie Stowarzyszenia Winiarzy jest głównym organizatorem i producentem Pikników Kwitnącej Winorośli. Gmina Wilczyce tego roku jako współorganizator ufundowała koncert Piotra Bukartyka oraz razem z Gminną Biblioteką Publiczną z Wilczyc dała wsparcie techniczne. Wsparcia techniczne udzieliło również Sandomierskie Centrum Kultury. Dźwiękiem i nagłośnieniem imprezy zajął się Jacek Przybysz z Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji. Oprawę artystyczną, medialną i koncept wsparła Fundacja Sandomierka.