Na Sandomierskim
Szlaku Winiarskim
Szlak został powołany w 2015 roku z inicjatywy Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.
Głównym założeniem i celem jego istnienia jest promowanie i rozwój enoturystyki oraz winogrodnictwa. Szlak tworzy dziś 9 winnic położonych w okolicy Miasta Sandomierz, oddalonych od niego od około 5 do 45 km. Zwyczajowo wyróżnia się dwa główne trakty Szlaku Winiarskiego – Trakt Królewski liczący 26 km, na którym znajduje się większa część winnic oraz Trakt Pieprzowy – krótszy, o długości 5,6 km, obejmujący 3 winnice.
Działania na Sandomierskim Szlaku Winiarskim, jak i jego rozwój są wspierane przez władze samorządowe oraz kilka małych organizacji pozarządowych, a także przez wielu lokalnych pasjonatów winogrodnictwa, kultury, turystyki i tradycji Ziemi Sandomierskiej. Winnice w dużej części stały się ostoją wydarzeń kulturalnych, imprez i inicjatyw społecznych. Oprócz stałych przedsięwzięć i największych świąt organizowanych wspólną pracą winiarzy, mają miejsce także prywatne inicjatywy.
Winnice ożywają głównie w sezonie letnim, zapraszając gości na koncerty, seanse filmowe, spektakle, wydarzenia dla dzieci i rodzin, pośpiewanki ogniskowe, wycieczki rowerowe czy trekking turystyczny. Życie na Sandomierskim Szlaku Winiarskim zaczyna toczyć się od wiosny – inauguracją sezonu Dniami Otwartych Winnic w maju, aż do późnej jesieni, kiedy to listopadowe Święto Młodego Wina zamyka rok winiarza.
Zimą winnice zwalniają tempa i choć wciąż można umówić się na degustację czy zarezerwować nocleg, winiarze uznają ten czas za niezbędny do zamkniętych prac oraz koniecznych przygotowań do nowego sezonu. Jest to także moment na promowanie regionu winiarskiego poprzez udział winnic w licznych konkursach sommelierskich, w których sandomierskie wino zdobywa zawsze wysokie uznanie.